Strona główna
Wydarzenia
Nasza historia...
Chórzyści
Dyrygentka
Parafia
Osiągnięcia
Teksty piosenek
Multimedia
Galeria zdjęć
Księga gości


NAPISZ DO NAS


WYDARZENIA ...


Film dokumentalny o chórze Ramonka

Na wakacjach i wczesną jesienią 2010 roku zrealizowany został pierwszy dokumentalny film o Ramonce. Wiele lat istnienia chóru, jak i szereg nagromadzonych doświadczeń niemal wołało o to, aby podjąć próbę ich uwiecznienia na taśmie filmowej. Zwłaszcza, że przez kilkanaście lat trwania Ramonki uzbierało się wiele archiwalnych materiałów, jak i wieloletnia historia chóru z niewielkiej Łosinki na pewno jawiła się jako godna opowiedzenia szerszemu audytorium. W ten sposób powstał dokument będący nie tylko opowieścią o ludziach, którzy dorastali wraz z ukochaną, wyniesioną z domu pieśnią i tworzonym przez siebie chórem, ale również opowieścią o tym, w jaki sposób wspólnota lokalna, głęboko osadzona w tym, co kulturowo mniejszościowe, może generować naturalne pragnienie podtrzymywania tego, co własne, własnej kultury, obyczajów, wierzeń, religii, pieśni. To wszystko doskonale wpisuje się w wieloletnią atmosferę funkcjonowania Ramonki, silnie wspieranej przez parafię, rodziców i wielu mieszkańców Łosinki. Ten element można uznać za jeden z decydujących dla trwania chóru, który w inny sposób być może nie byłby w stanie przetrwać, nie mając konsekwentnego wsparcia ze strony lokalnych instytucji kultury, i co istotne – nie tylko przetrwać, ale również dać wyrazisty impuls dla inspirowania innych do śpiewania pieśni wschodnich. Film opowiada tę historię zasadniczo z punktu widzenia mieszkańców Łosinki i okolic, nie tylko rodziców, duchownych i przedstawicieli lokalnych władz, ile również zwykłych ludzi, dla których jest Ramonka powodem do nieskrywanej dumy i szczycenia się pięknem własnej kultury.

Ramonka
Rok produkcji: 2010
Rodzaj: film dokumentalny
Język: polski, ukraiński i gwary białoruskie
Bez lektora, polskie napisy (dla narracji niepolskich)
Pomysł i realizacja: Marzena Rusaczyk
Pomoc w realizacji: Andrzej Rusaczyk, Jarosław Kiryluk i chór Ramonka

Czas trwania: 50:54

ZOBACZ FILM

Oficjalna premiera filmu miała miejsce na uroczystej Wieczornicy w Diecezjalnym Ośrodku Kultury Prawosławnej w Krzywcu, która odbyła się 16 października 2010. Aktualnie film nie posiada swojej wersji DVD, niemniej jednak planowane są jego publiczne pokazy. Do najbliższego ma dojść w Hajnówce, w Muzeum Białoruskim, w grudniu, jeszcze tego roku.

Opracowanie materiału: Marzena Rusaczyk


Wstecz Strona główna Dalej
 

Chór RAMONKA - Łosinka 17, 17-210 Narew, tel. 085 681-50-06                                                                 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE