Strona główna
Wydarzenia
Nasza historia...
Chórzyści
Dyrygentka
Parafia
Osiągnięcia
Teksty piosenek
Multimedia
Galeria zdjęć
Księga gości


NAPISZ DO NAS


WYDARZENIA ...


Było, nie minęło... - wieczornica w Łosince

W dniu 30 września 2011 roku Łosinka gościła znamienitych gości: ks. Grzegorza Sosnę i matuszkę Antoninę Troc-Sosnę, autorów książki ”Łosinka. Parafia na skraju Puszczy Ladzkiej”, a także prezesa  Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, redaktora i wydawcę książki Doroteusza Fionika. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Było, nie minęło...” przez Stowarzyszenie Spadczyna we współpracy z ks. Jerzym Kosem proboszczem parafii Łosinka. Projekt ten dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, w spotkaniu uczestniczyło około 70 osób z Łosinki i okolicznych miejscowości. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wykładu zaproszonych gości oraz dyskutowali na temat faktów zawartych w książce. Jak stwierdził ks. Grzegorz książka o historii parafii w Łosince była z jednej strony próbą ukazania losów mieszkańców parafii, z drugiej natomiast przyczynkiem do dyskusji, poszukiwania „prawdy” historycznej o swoich przodkach. Każdy z nas mógł w tej publikacji znaleźć informacje na temat swoich bliskich i porównać je z posiadanymi informacjami.

Na zakończenie wieczornicy przed lokalną publicznością zaprezentowały się chóry z parafii Łosinka: Podlaszanki, Ramonka oraz Harmoń.

Wykład na temat historii parafii w Łosince zapoczątkował cykl spotkań w ramach których odbędą się warsztaty z wyszywania. Liczymy, ze podczas warsztatów nastąpi wymiana doświadczenia pomiędzy pokoleniami, wypracowane zostaną wzorce ubiorów i wyszywania charakterystycznych dla naszego regionu. Ważne jest aby nasza tradycja i kultura nie zaginęła i wciąż się rozwijała.

Projekt „Było, nie minęło...” zakończy się prezentacją wyrobów wytworzonych na warsztatach oraz wydaniem folderu prezentującego lokalnych twórców.

Dziękujemy ks. Grzegorzowi Sosna, matuszce Antoninie Troc – Sosna, Doroteuszowi Fionik za udział w wieczornicy, dziękujemy również ks. Jerzemu Kos, chórom oraz wszystkim organizatorom spotkania.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Roman Paszko

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu
Puszcza Białowieska


Wstecz Strona główna
 

Chór RAMONKA - Łosinka 17, 17-210 Narew, tel. 085 681-50-06                                                                 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE