Strona główna
Wydarzenia
Nasza historia...
Chórzyści
Dyrygentka
Parafia
Osiągnięcia
Teksty piosenek
Multimedia
Galeria zdjęć
Księga gości


NAPISZ DO NAS


WYDARZENIA ...


Zwierzchnik fińskiej cerkwi w Łosince

14 października 2006 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii parafii prawosławnej w Łosince. W tym uroczystym dniu święta Opieki Matki Bożej, które zbiegło się z 230-leciem parafii i 120-leciem konsekracji cerkwi parafialnej, do Łosinki przybył Jego Ekscelencja LEO - Arcybiskup Karelii i całej Finlandii, zwierzchnik fińskiego kościoła prawosławnego. Dostojnemu gościowi towarzyszyli hierarchowie cerkwi prawosławnej w Polsce: Jego Eminencja SAWA - Metropolita Warszawski i całej Polski, Jego Ekscelencja SZYMON - Arcybiskup Łódzki i Poznański, Jego Ekscelencja MIRON - Biskup Hajnowski oraz Jego Ekscelencja JAKUB - Biskup Białostocki i Gdański, a także licznie przybyłe duchowieństwo.

Przed cerkwią parafialną goście zostali uroczyście powitani przez młodzież, radę parafialną, władze Gminy Narew w osobach Wójta Jakuba Sadowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Eugeniusza Dudzicza, a także Wójta Gminy Hajnówka Olgę Rygorowicz oraz przez licznie przybyłych wiernych.

W świątyni przybyłych gości powitał proboszcz parafii prawosławnej w Łosince ks. prot. Jerzy Kos.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Liturgia Święta, której w asyście przybyłego duchowieństwa przewodniczyli Arcybiskup LEO i Metropolita SAWA. Wśród licznie przybyłych duchownych znaleźli się min. ks. archimandryta Sergiusz z Monasteru Nowy Wałaam, ks. archimandryta Gabriel - przeor Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu, ks. archimandryta Jerzy (Pańkowski) - przeor Monasteru Św. Onufrego w Jabłecznej, ks. Ihumen Warsonofiusz (Doroszkiewicz) - przeor Monasteru Św. Dymitra w Sakach oraz ks. archimandryta Paisjusz - proboszcz parafii pw. Św. Jana Klimaka w Warszawie.

Świętą Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór parafii prawosławnej w Łosince RAMONKA.

Liturgia zakończona została uroczystą procesją, która trzykrotne okrążyła cerkiew parafialną w Łosince.

Zwierzchnik fińskiego kościoła prawosławnego LEO i metropolita SAWA podziękowali wszystkim przybyłym wiernym za wspólną modlitwę oraz wspaniałą oprawę święta i godne przyjęcie gości. Metropolita odznaczył przybyłego gościa orderem Równej Apostołom Św. Marii Magdaleny. Ordery Równej Apostołom Św. Marii Magdaleny otrzymali też ks. archimandryta Sergiusz z Monasteru Nowy Wałaam, ihumenia Maria z Monasteru Św. Trójcy w Lintuli w Finlandii oraz proboszcz parafii ks. Jerzy Kos. Metropolita uhonorował też chór parafii w Łosince i młodzieżowy chór  Ramonka "Błagosłowienną Gramotą" oraz wręczył dyplomy uznania cerkwi najbardziej zasłużonym parafianom.

Po nabożeństwie goście udali się na wspólny obiad do Diecezjalnego Ośrodka Kultury w Krzywcu, który zakończył pobyt dostojnych gości w Gminie Narew.

Relacja z wizyty zwierzchnika fińskiej cerkwi prawosławnej Arcybiskupa Leo w parafii Łosinka podczas święta Opieki Matki Bożej w dniu 14 października 2006 roku (emisja programu 22 października 2006 roku)


GALERIA ZDJĘĆ...


Wstecz Strona główna Dalej
 

Chór RAMONKA - Łosinka 17, 17-210 Narew, tel. 085 681-50-06                                                                 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE