Strona główna
Wydarzenia
Nasza historia...
Chórzyści
Dyrygentka
Parafia
Osiągnięcia
Teksty piosenek
Multimedia
Galeria zdjęć
Księga gości


NAPISZ DO NAS


WYDARZENIA ...


Wyjazd do Rosji

Rok 2008 dla chóru Ramonka obfitował w wiele ciekawych wyjazdów. W sierpniu udało nam się zwiedzić północną część Niemiec. We wrześniu dzięki możliwości towarzyszenia chórowi z Supraśla odwiedziliśmy Rosję, a dokładnie miasto Rybińsk i okolice. W długą podróż udaliśmy się 19 września i po dwóch dniach męczącej jazdy szczęśliwie dotarliśmy do celu, gdzie oczekiwały już na nas rodziny goszczące. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem i solidną organizacją. Byliśmy zaskoczeni ilością oczekujących na nas osób i okazało się, iż chętnych do goszczenia nas w swoich domach było tak wielu, iż każdy członek chóru mieszkał osobno.

Następny dzień rozpoczął się od śpiewu na liturgii św. w miejscowym Soborze Przemienienia Pańskiego. Zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad, przygotowany przez proboszcza parafii o. Wasilija Demsowa. Tego dnia czekało nas mnóstwo atrakcji: zwiedziliśmy muzeum oraz wdrapaliśmy się na dzwonnicę, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta Rybińsk. Kolejna część dnia upłynęła nam na wizytach w wielu świątyniach: odwiedziliśmy m.in. cmentarną cerkiew św. Jerzego oraz cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej, w której znajdowały się relikwie świętych.

Dzień kolejny znów przyniósł ogrom atrakcji. Tym razem udaliśmy się na wycieczkę statkiem. Mieliśmy możliwość oglądania najbardziej interesujących obiektów lewo i prawobrzeżnej części miasta. W programie był też skansen, gdzie poznaliśmy historię starożytnego Rybińska. Następnie odwiedziliśmy cerkiew św. Aleksandra Newskiego i po raz kolejny podziwialiśmy Wołgę, śluzy i zapory. Ten dzień był również bardzo ważny ze względu na organizowany specjalnie na nasz przyjazd koncert, w którym brały udział zaprzyjaźnione chóry z miasta Rybińsk. Koncert odbył się w Domu Kultury, a sala koncertowa była zapełniona po brzegi. Zaprezentowaliśmy publiczności zarówno utwory cerkiewne, jak i ludowe. Wcześniej gościła nas jeszcze jedna z miejscowych szkół. Byliśmy zaskoczeni tak miłym przyjęciem, zgodnie z tradycją przywitano nas chlebem i solą, a wszystko z udziałem kamer miejscowej telewizji.

Do tej pory zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki i miejsca szczególnie ważne dla miasta Rybińsk oraz okolic. Lecz następny dzień mieliśmy spędzić na wycieczce do słynnego miasta Tutajew i odwiedzić Sobór o nieprzerwanej 500 – letniej tradycji, gdzie uczestniczyliśmy w panichidzie za o. Pawła . W planie były też cerkwie po drugiej stronie Wołgi – m.in. cerkiew Iwierskoj Ikony Matki Boskiej.

Czwarty dzień naszego pobytu zaplanowany był następująco: zwiedzanie miasta Jarosław, w tym Tołgskoho Monasteru, gdzie znajduje się Ikona Tołgskaja i moszczy św. Ignatija Brianczaninowa, muzeum, a uwieńczeniem dnia był koncert w seminarium duchownym, gdzie zaprezentowaliśmy utwory cerkiewne.

Kolejny dzień był niezwykle fascynujący, gdyż mieliśmy możliwość zwiedzania dwóch miejscowości słynących ze swej przeszłości historycznej. Najpierw udaliśmy się do miasta Myszkin, którego historia, jak sama nazwa wskazuje, nierozłącznie wiąże się z myszkami. Mieliśmy możliwość zapoznania się z dziejami małego, ale urokliwego miasteczka oraz obejrzenia muzeum walonek, poznania kultury i niektórych obrzędów charakterystycznych tylko dla tej społeczności. Udało nam się również zobaczyć największe myszy na świecie, z których to Myszkin słynie. Drugim miastem, które zwiedziliśmy był Uglicz, gdzie doszło do zabójstwa carewicza Dymitra, syna Iwana IV Groźnego, co łączy miasto z okresem Wielkiej smuty.

Bladym, piątkowym świtem  zebraliśmy się w tym samym miejscu, gdzie najpierw nas tak serdecznie przywitano, aby mieć czas na pożegnanie się z goszczącymi nas rodzinami, gdyż nadeszła chwila, aby opuścić gościnny Rybińsk i udać się w kierunku stolicy Rosji – Moskwy. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Siergiejewskoho Posada, skąd kolejką elekryczną udaliśmy się już bezpośrednio do stolicy. Nasze zwiedzanie Moskwy zaczęliśmy od cerkwi Chrysta Spasitiela, zobaczyliśmy Plac Czerwony, Sobór Wasilia Błażennoho oraz Kreml.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie tekstu:
Daniela Dudzicz


Wstecz Strona główna Dalej
 

Chór RAMONKA - Łosinka 17, 17-210 Narew, tel. 085 681-50-06                                                                 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE